Zalecenia po wyrwaniu zęba?

Dentysta zwykle dopasowuje metodę leczenia, aby oszczędzić naturalne zęby, chociaż bywa tak, że wyrwanie zęba jest jedynym możliwym rozwiązaniem problemu pacjenta. W tym wypadku nieodwołalnie należy trzymać się wytycznych dentysty. To ważne, żeby uniknąć powikłań, a etap gojenia odbywał się prędko i bezpiecznie.

W pierwszej kolejności należy według zaleceń tamować krwawienie, przyciskając chroniący ranę jałowy gazik. Oprócz tego należy uważać, ze tabletkami przeciwbólowymi. Znieczulenie przestaje działać niedługo po zabiegu, a ból może okazać się przejmujący. W tej kwestii należy bez wyjątku trzymać się wytycznych stomatologa, ponieważ nieodpowiednie dawkowanie leków może okazać się groźne dla zdrowia organizmu.

Po powrocie do domu należy używać lodowaty okład, żeby zminimalizować ryzyko wystąpienia opuchlizny. Jeżeli chodzi o przyjmowanie pokarmów, przez początkowe 2 godziny nie wolno pić i jeść. Po upływie dwóch – trzech można przełknąć coś niewymagającego, szczególnie w formie papkowatej. Nie powinno się spożywać chrupkich i twardych lub pikantnych i gorących potraw. Jeżeli pacjent pali papierosy lepiej zrezygnować z nich na kilka dni, dlatego że utrudniają zasklepianie się rany.

Dentyści przestrzegają, aby w dobę od zabiegu wyrwania zęba, nie przemywać ze zbyt dużą siłą ust. Miejsce zabiegu ochrania skrzep, jakiego wypłukanie mogłoby grozić otwarciem rany. To wywołuje trudny do zniesienia, przejmujący ból i otwartą drogę dla bakterii. Równie mocno trzeba uważać podczas szczotkowania.