Z jakiego powodu muszę używać płyn do płukania ust?

Choć warto używać płyn do odświeżania jamy ustnej, nie powinno się stosować go zamiast szczotkowania, tylko jako uzupełnienie procesu pielęgnacji. Według stomatologów podstawą właściwiej pielęgnacji zębów jest oczywiście przynajmniej dwukrotne czyszczenie w ciągu dnia. Warto wzbogacić ją dodatkowo o płyn do odświeżania jamy ustnej.

Dentyści zalecają kupowanie płynu głównie dlatego, że dociera do zakamarków w jamie ustnej. Zwykle dzięki stosowaniu płynu wymywamy odłożony osad z miejsc, gdzie ciężko dotrzeć szczoteczką. Co więcej składniki aktywne płynu poprawiają działanie pasty do zębów i wyrównują pH jamy ustnej. Dodatkowo w zależności od składu mogą mieć działanie wybielające, chroniące dziąsła, łagodzące czy np. odświeżające . Są takie, co wzmacniają szkliwo albo wspierają naprawę błon śluzowych. Należy przeczytać skład, szczególnie dlatego, że stomatolodzy ostrzegają przed płukankami zawierającymi alkohol. Alkohol łatwo wysusza jamę ustną, a płyn ma za zadanie ochraniać zamiast szkodzić. Trzeba również skupić się na ilości fluoru, dlatego że jego zbyt wysokie dawki nie są pozytywne dla zębów.

Powinno się więc używać płyn do odświeżania jamy ustnej jako wsparcie codziennej higienizacji niekoniecznie nawet bezpośrednio po myciu zębów. W tym świetnie sprawdzają się płukanki ziołowe, które także radzą sobie z bakteriami.