Usługi

Profilaktyka

Działania z zakresu profilaktyki mają za zadanie utrzymywanie zdrowia zębów, poprzez dbanie o ich czystość oraz regularne wizyty u dentysty. Eliminowanie nawet najmniejszych zmian próchniczych chroni przed poważniejszymi problemami, związanymi bezpośrednio z psuciem się zębów. Oprócz codziennego szczotkowania, warto wspomagać się profesjonalnymi zabiegami u dentysty, takimi jak skaling, piaskowanie i fluoryzacja. To one usuwają kamień nazębny wywołujący niekorzystne zmiany oraz nieestetyczne przebarwienia. Dzięki takim działaniom unikamy rozwoju próchnicy oraz innych chorób zębów i przyzębia. Zadbane zęby nie potrzebują głębokich działań stomatologa, a jedynie regularnych wizyt kontrolnych.

Stomatologia ogólna

Stomatologia ogólna potrzebna jest wtedy, gdy na skutek próchnicy zęby niszczeją. Lekarz dentysta zajmuje się w tej dziedzinie przede wszystkim leczeniem chorób zębów, dziąseł i przyzębia. Są to najbardziej powszechne problemy pacjentów. Dzięki interwencji dentysty zęby są odratowane, a ból uśmierzony. Usunięcie próchniczych zmian wiąże się z potrzebą odbudowy zęba, dlatego dentysta wypełnia go plombą, dzięki której może nadać pożądany kształt i dopasować styczność zębów. W ten sposób zachowane są wszelkie funkcje zgryzu, a zęby są zdrowe i odpowiednio ukształtowane.

Implanty zębów

Implanty zębów można wszczepiać nie tylko w przypadku jednego zęba, ale także w przypadku większej ilości luk, a nawet całkowitego bezzębia. Dzięki ich bezpiecznemu zastosowaniu, można umieszczać na nich korony zębowe lub całe protezy stałe, aby utrzymać stabilność i trwałość uzupełnienia. Przyjmuje się, że gdy pacjent szczególnie pielęgnuje swoją jamę ustną, odpowiednio wrośnięte w kość implanty posłużą mu już do końca życia. To czyni implanty najbardziej trwałymi uzupełnieniami protetycznymi. Nic więc dziwnego, że są często polecane przez dentystów. Implantologia rozwinęła się do tego stopnia, że teraz niemal każdy może mieć implant. Warto jednak omówić wszystkie szczegóły z dentystą.

Ortodoncja

Po leczeniu ortodontycznym nie będzie śladu po krzywych zębach albo wadach zgryzu. Ta dziedzina stomatologii dba o to, by pacjent mógł cieszyć się odpowiednim ustawieniem zębów w szczęce. Dzięki co raz to nowym rozwiązaniom narzędziami prostującymi zęby są nie tylko tradycyjne, metalowe aparaty ortodontyczne, ale także nowe, niewidoczne modele. Właściwe ułożenie zębów jest ważne dla rozwoju szczęki. Krzywizny mogą niekorzystnie wpływać na wygląd twarzy oraz przyczyniać się do powstawania wad wymowy i być źródłem bólu, gdy zęby nachodzą na siebie. Stomatolog ortodonta radzi sobie ze wszystkimi tymi problemami.

Leczenie kanałowe

Ostatnia deska ratunku dla głęboko zaatakowanych przez próchnicę zębów. Zabiegi endodontyczne leczą najbardziej beznadziejne przypadki. Jeszcze jakiś czas temu zęby, do których miazgi dotarła próchnica były skazane na usunięcie. Teraz dzięki leczeniu kanałowemu da się je ocalić. O tym, że takie leczenie jest konieczne z reguły świadczy ogromny ból, stan zapalny dziąseł lub opuchlizna. Należy więc jak najszybciej odwiedzić stomatologa endodontę, który postara się uratować ząb. Zabieg ten jest bardzo precyzyjny, dlatego że z reguły w większości gabinetów, tak jak w naszym, leczenie kanałowe wykonuje się pod mikroskopem.

Chirurgia stomatologiczna

Połączenie chirurgii szczękowej i plastycznej w pracy chirurga stomatologa sprawia, że nawet najbardziej skomplikowane przypadki wywołane np. złamaniem szczęki albo wrodzoną wadą, są możliwe do naprawienia. Lekarz zajmujący się tą dziedziną leczy przypadłości zębów, szczęki i twarzoczaszki, a także plastyką tkanek miękkich. Dzięki swoim umiejętnościom chirurg stomatolog usuwa zniekształcenia, wspiera ortodontę w korekcji wad zgryzu, a także podejmuje się wielu innych zadań, np. usuwania zębów.

Protetyka

Zadaniem protezy zębowych jest przywrócenie funkcji zgryzu. Wśród rozwiązań protetycznych znajdują się między innymi licówki, korony zębowe, implanty, protezy częściowe i całkowite. Dopasowanie ich zwykle zależy od potrzeb i oczekiwań pacjenta, ale uzupełnienie braków zębów jest niezbędne dla komfortowego funkcjonowania. Wszystkie te metody protetyczne zastępują naturalne zęby i przywracają możliwość spożywania wszystkich ulubionych pokarmów. To ważne, by wszystkie zęby miały oparcie, aby uniknąć ryzyka ich wypadania, a także zaniku kości w miejscu gdzie pojawiła się luka. W gabinecie stomatologicznym dentysta zrobi wszystko, co w jego mocy, by protezy doskonale zastępowały utracone zęby.