Stomatologia estetyczna

Stomatologia estetyczna – nowoczesne zabiegi

Nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej bazuje na wypracowanej przez lata wiedzy i umiejętności stomatologów oraz na rozkwitu technik i technologii stosowanych w leczeniu zębów. Zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej poprawiają piękno uśmiechu, a znaczna część z nich, dostępnych jest niemal od razu podczas kilku, a czasem nawet jednej wizyty w gabinecie dentystycznym. Współcześnie pacjenci mogą skorzystać z wielu zabiegów, które eliminują przebarwienia i korygują wygląd zębów, a nawet uzupełniają braki. Za sprawą tego każdy pacjent, który pojawi się u dentysty, opuszcza gabinet w pełni uśmiechnięty w jeden dzień. Które nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej są przede wszystkim znane i na czym polegają?

Cyfrowe projektowanie uśmiechu (DSD)

Duża ilość pacjentów martwi się, jak będzie wyglądał ich uśmiech po pełnym leczeniu stomatologicznym. Nie tak dawno na rezultat musieli czekać aż do końca leczenia i pełnego zarośnięcia się tkanek – w zależności od zabiegów dentystycznych. Współcześnie powstała możliwość poznania efektu pracy stomatologa jeszcze przed rozpoczęciem leczenia. Metodą tą jest Digital Smile Design (DSD), czyli cyfrowe projektowanie uśmiechu.

Na czym to polega? DSD to współczesna, elektroniczna wizualizacja uśmiechu. Na bazie materiałów pochodzących od pacjenta – tj. odpowiednich zdjęć: uśmiechu z profilu i na wprost oraz zdjęć RTG – dentysta dzięki specjalnemu programowi nanosi wszystkie zmiany. W tym celu stosuje tzw. linii referencyjnych dobiera kolory i kształt zębów oraz wpływ zmian na cały wygląd twarzy i szczęki pacjenta. Co więcej DSD można wykonać mając już stworzony plan leczenia stomatologicznego, dzięki czemu pacjent zobaczy poszczególne kroki zmian lub użyć programu w formie przyszykowania planu. Za pomocą cyfrowego projektowania uśmiechu pacjent może pokazać stomatologowi jakiego efektu oczekuje, natomiast dentysta wskaże pacjentowi, jakie nowoczesne zabiegi stomatologiczne będą potrzebne do uzyskania wybranego efektu.

Implanty w jeden dzień

O tym, że trzeba wypełnić usunięte zęby nie tylko z uwagi na estetykę, ale także zdrowie szczęki, już wiemy. Znaczna ilość pacjentów w tym celu wybiera aplikację implantu zębowego. O ile do tej pory, choć implanty są najtrwalszym i zdaniem stomatologów najlepszym pośród protez, cały zabieg trwał parę miesięcy, ponieważ wszczepienie implantów dentystycznych łączy się obszernym czasem zrastania kości z implantem. Nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej pozwoliły na całkowite zmniejszenie tego czasu. Współcześnie dostępny jest zabieg aplikacji implantów w jeden dzień.

Choć i w tym zakresie implant będzie musiał zespoić się z kością, na co będzie trzeba poświęcić czasu, za sprawą nowoczesnego zabiegu pacjent opuszcza gabinet dentystyczny ze wspaniałym uśmiechem w jeden dzień. Stomatolodzy opracowali w tym zakresie nowoczesną protetyczną odbudowę tymczasową, jaką można założyć od razu na wszczepiony implant w ciągu tej samej wizyty. Daje to dwa zyski. Po pierwsze pacjent wychodzi z gabinetu dentystycznego z nowym uśmiechem w jeden dzień. Po drugie tymczasowa proteza chroni implant upraszczając jego gojenie. Gdy już implant zęba całkowicie zrośnie się z kością, pacjent wraca na dodatkową wizytę, kiedy dentysta wymienia uzupełnienie tymczasowe na stałe uzupełnienie.

Wybielanie zębów lampą w klinice dentystycznej

Profesjonalne wybielanie zębów lampą Beyond jest następnym zabiegiem nowoczesnej stomatologii estetycznej. W zestawieniu z innymi sposobami wybielania zębów, wykorzystanie stworzonej do tego lampy zapewnia o wiele widoczniejsze rezultaty przy ledwo jednej wizycie. Wybielanie lampą usuwa wszystkie przebarwienia zgromadzone w wyniku diety, ponieważ nawet całkowicie wyleczone zęby mogą mieć, nieprzyjemny żółty kolor. Zaletą wybielania zębów lampą Beyond jest technologia naświetlania, jaka usuwa przebarwienia, a obok tego usuwa do 97% bakterii. Dodatkową zaletą takiego nowoczesnego zabiegu stomatologii estetycznej jest również korzystny wpływ na utwardzenie kompozytów dentystycznych oraz zmniejszenie stanów zapalnych.

Ponadto sam zabieg wybielania zębów lampą u stomatologa jest bardzo wygodny i nie zajmuje dużo czasu. Szczególnie ważnym elementem jest ruchomość lampy, co pozwala dojść do całej jamy ustnej. Warto wiedzieć, że dentysta może swobodnie regulować siłę światła i tym samym dopasować się do potrzeb pacjenta.

Korony i licówki stomatologiczne

Estetykę uśmiechu można poprawić także przy użyciu koron protetycznych oraz licówek dentystycznych. Korony służą wymianie zębów na przykład po zabiegu endodontycznym lub do położenia jej na implancie. Stosuje się je głównie z uwagi na to, że rewelacyjnie imitują zwykłe zęby. Przygotowuje się je z cyrkonu lub z porcelany, dzięki czemu są niezwykle estetyczne.

Z kolei licówki stomatologiczne to niewielkie nakładki, jakie aplikuje się na powierzchnię zębów. Dzięki nim można schować trudne do wybielenia przebarwienia, np. przy zębach martwych, co nie reagują na wybielanie. Licówki używa się także jako sposób poprawy niewielkich wad kształtu zębów. Decydując się na licówki możemy zakryć np. diastemę (przerwę między zębami) lub nadłamany fragment zęba.

edclinic.pl/zabiegi-stomatologiczne-torun-cennik/