Rodzaje licówek dentystycznych stosowanych w stomatologii estetycznej

Licówki dentystyczne, choć wliczamy w uzupełnienia protetyczne, najczęściej służą poprawie wyglądu estetycznego uśmiechu. Przy ich pomocy stomatolog poprawia kształt albo kolor zęba oraz przykrywa wady np. minimalne rysy i przebarwienia. Licówki dobrze sprawdzają się też w ukrywaniu nieestetycznych wad zgryzu na przykład diastemy. Licówki dentystyczne tworzy się w głównej mierze z trzech materiałów: z porcelany, kompozytu i akrylu.

Licówki akrylowe – zwykle stosuje się przed zaaplikowaniem licówki właściwej, żeby osłonić świeżo oszlifowany ząb przed uszkodzeniem. Dlatego, że są one z akrylu są grubsze i decydowanie bardziej nieestetyczne od innych, a przy tym są bardziej nietrwałe. Z tej przyczyny stosuje się je tylko tymczasowo.

Licówki kompozytowe – są lepsze od akrylowych i znacznie bardziej estetyczne. Łatwo dostosowuje się je do koloru zębów naturalnych, niestety licówki kompozytowe są całkowicie w tym samym barwie, ze względu na co można dostrzec, że nie są prawdziwe. Choć wytrzymują długo i trzymają się przez lata powinno się uważnie je pielęgnować, przede wszystkim zabiegami higienizacji w klinice dentystycznej, ponieważ z czasem będą odbarwiać się na żółto.

Licówki porcelanowe – ich najważniejszą zaletą ocenia się to, że najlepiej odtwarzają kolor zębów i w wyglądzie wcale nie odbiegają od normalnych zębów. Takie licówki są też bardzo trwałe i odporne na przebarwienia. Z uwagi na to pacjenci, którym przede wszystkim zależy na estetyce zębów decydują się właśnie na takie licówki dentystyczne.