Radiologia u stomatologa

RTG w stomatologii

RTG w stomatologii służy prawidłowej diagnostyce przypadku. Stomatolodzy zlecają RTG, żeby mogli zdobyć niezbędne dane co do ułożenia oraz zdrowia zębów w szczęce. Z reguły pozwala to na dostrzeżenie dolegliwości, ukrytych, w czasie rutynowego badania na wizycie kontrolnej.

Radiologia w stomatologii to po prostu rentgenowskie prześwietlenia zębów. Z reguły te prześwietlenia dzielą się na dwie kategorie – zewnątrzustne i wewnątrzustne. RTG zębów wewnątrzustne, nazywane jest także zdjęciem punktowym przedstawia obraz 2 lub 3 zębów. Plusem tego zdjęcia jest to, że dokładnie przybliża poszczególne zęby, dzięki czemu umożliwia stomatologowi diagnozę. Tymczasem zdjęcie rentgenowskie zębów zewnątrzustne uwidacznia komplet zębów. Wliczające się do tej grupy zdjęcie pantomograficzne wskazuje ułożenie zębów względem szczęki oraz względem siebie oraz zdjęcie cefalometryczne, czyli boczne, co daje obraz tkanek miękkich, zatoki przynosowej i podniebienia twardego.

W jakich przypadkach potrzeba badań radiologicznych w dentystyce

RTG zębów u stomatologa przydatne są dla różnych dziedzin dentystyce. Zazwyczaj, fachowego użycia radiologii, stomatolog potrzebuje w chirurgii stomatologicznej, implantologii, protetyce, ortodoncji oraz leczeniu kanałowym (endodoncja).

Radiologia zębów przynosi efekty rozpoznawaniu chorób zębów, dziąseł, okołowierzchołkowych tkanek, zapalnych stanów, zmian przy kościach – w tym martwica, zwapnienia, torbiele – lub zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego.

Zdjęcia RTG zaliczają się również jako podstawowy element przed zabiegami i leczeniem, które wymagają wcześniejszego odczytania umiejscowienia zębów. Za pomocą tego dentysta ortodonta diagnozuje krzywizny zębów, a protetyk stwierdza, jak wielką dziurę wynikającą z utraty zęba albo zębów, trzeba wypełnić.

Jeżeli pacjent uczestniczył w nieszczęśliwym wypadku lub doznał urazów mechanicznych zębów lub szczęki, dentysta też wysyła go na podjęcie badań radiologicznych. Rentgen zębów pozwala też zobaczyć  ewentualne błędy czy powikłania – np. pokaże narzędzie, jeśli ugrzęzło ono w kanale zęba, a także jest ważnym krokiem w diagnostyce zmian nowotworowych.

Z reguły dentysta zleca powtórzenie badań RTG po zakończeniu leczenia, aby ocenić jego skuteczność.

W jaki sposób przebiega rentgen zębów u stomatologa?

Współcześnie przeważnie w gabinetach dentystycznych realizuje się zdjęcia RTG na miejscu od razu podczas wizyty. To duże uproszczenie dla pacjentów, bo mogą uniknąć rejestrowania się na następną wizytę, czy specjalnie szukać pracowni RTG. Pomimo obaw pacjentów wykonanie zdjęcia rentgenowskiego zębów nie wzbudza dyskomfotu oraz nie wymaga od pacjenta szczególnych przygotowań. Wolno normalnie zjeść posiłek, napić się oraz przyjąć swoje lekarstwa.

Jedynym wymaganiem przed badaniem radiologicznym zębów jest zdjęcie wszelkich przedmiotów z metalu ze strefy twarzy i szyi. Co oznacza, że na rentgen u dentysty lepiej przyjść bez spinek oraz biżuterii, a chwilę przed badaniem trzeba ściągnąć protezy, okulary i aparaty słuchowe.

Samo przeprowadzenie zdjęcia rentgenowskiego zębów u stomatologa trwa raptem kilka sekund, tym bardziej, że przy postępie technologicznej, najczęściej jest to już RTG w formie cyfrowej. Mimo to dentysta, robiący rentgen przedstawia pacjentowi szczegóły i informuje go o poszczególnych etapach przeprowadzanego badania.

Prześwietlenia RTG budzą niepokój, z powodu promieniowania. Jak powszechnie wiadomo, promieniowanie X, ma negatywne skutki, jednak nie trzeba się martwić, bo podczas wykonywania zdjęcia rentgen zębów u dentysty, nie jest to groźne dla zdrowia. Organizm pochłania bardzo małą dawkę, a dodatkowo każdy pacjent zakłada ochronny fartuch. Nie powinno się jednak wykonywać rentgen bardzo często, maksymalne raz na pół roku, z tego względu należy przypomnieć sobie, kiedy miało się je ostatnim razem. Zdjęć rentgenowskich muszą unikać kobiety w ciąży, bez względu, czy mają być wykonane dla dentysty czy innego specjalisty. Jeżeli to nie jest konieczne lepiej, by ciężarna zrezygnowała z badania.

Plusy radiologii cyfrowej u stomatologa.

Skoro rentgen zębów można wykonać w gabinecie stomatologicznym w metodą cyfrową, dobrze wspomnieć zalety tego rozwiązania. Kilka lat temu podstawową rolę nośnika prześwietlenia miała klisza, która zwykle wymagała dużo miejsca oraz mogła łatwo ulec uszkodzeniu czy nawet zniszczeniu.

W przypadku dentystycznego rentgena w formie cyfrowej takie problemy nie istneją, bo pliki można umieścić w komputerze. To użyteczna zaleta, ponieważ umożliwia ona przekazywanie zdjęcia rentgenowskiego w wybrane miejsce, bez przymusu noszenia całkowitej dokumentacji radiologicznej. Dentysta może je obejrzeć oraz swobodnie powiększać obraz. RTG w tej formie jest znacznie wytrzymalsze, bo ciężko je zniszczyć.

Warto wspomnieć, że metoda radiologii cyfrowej umożliwia rezygnację z gromadzenia odpadów, które powstają na skutek używania klisz rentgenowskich.

Takie badanie jest precyzyjne i wspaniale sprawdza się w diagnostyce stomatologicznej.

Stomatolog Toruń