Przeciwwskazania do wszczepiania implantu zęba

Współczesny postęp w stomatologii oznacza, że leczenie stomatologiczne jest możliwe u praktycznie każdego. Aplikacja implantów, choć wlicza się do tych bardziej wymagających, również z czasem stał się jak najbardziej bezpieczny. Pomimo tego istnieje kilka przeciwwskazań, jakie powinno się rozważyć, wybierając taki zabieg.

Co najważniejsze implantów nie wszczepia się kobietom w ciąży ani w przypadku osób z chorobami układu krzepnięcia krwi czy z rozwiniętą osteoporozą. Ograniczeniem jest również aktywna choroba nowotworowa i nieustabilizowana cukrzyca. Implantów nie wszczepia się u dzieci ani osób poniżej 16 roku życia, z uwagi na nadal postępujący proces wzrostu kości szczęki.

Wiele przeciwwskazań nie odbiera ostatecznie możliwości użycia implantów, ale muszą być one skonsultowane ze stomatologiem zanim podejmie się zabiegu wszczepienia implantu. Są to np. osoby zmagające się z chorobami psychicznymi, wadami serca lub z chorobą Parkinsona. Rozmowy z dentystą potrzebują również ci, którzy od lat nałogowo palą papierosy.

Implanty wymagają dobrej kondycji szczęki oraz jamy ustnej, dlatego pacjenci zmagający się z problemami takimi jak parodontoza lub próchnica, muszą w pierwszej kolejności podjąć leczenie u dentysty, nim będą mogli przyjąć zabieg implantacji.

W innych sytuacjach nie ma przeciwwskazań do zastosowania implantów. Pacjent, który pomyślnie przejdzie opinię medyczną może mieć wykonane implanty.