Poradnik pacjenta

Kilka praktycznych porad jak codziennie pielęgnować jamę ustną.

Od najwcześniejszych lat rodzice i nauczyciele wpajali nam zasady odpowiedniej pielęgnacji jamy ustnej. Kolorowe szczoteczki do zębów miały nas zachęcić do częstego mycia zębów. Jako dorośli dobrze wiemy, że utrzymanie zdrowych i lśniących zębów jest bardzo ważne, choć nie zawsze wiemy jak dokładnie wygląda prawidłowa higiena jamy ustnej. Mimo, że przerażają nas wizyty u dentysty, często zapominamy o codziennych czynnościach, które mogą zapobiec wielu chorobom i ustrzec nas od leczenia stomatologicznego. Wystarczy dosłownie kilkanaście minut każdego dnia, by utrzymać nasze uzębienie w doskonałej kondycji.

Codzienna pielęgnacja zębów nie kosztuje zbyt wiele, w porównaniu do zabiegów, które ratują chore uzębienie. Tak naprawdę nie wiele trzeba, by uzyskać efekt „hollywoodzkiego uśmiechu” na długie lata. Wystarczy wypracować pozytywne nawyki związane z codzienną higieną jamy ustnej i nie zapominać o kilku prostych czynnościach, takich jak szczotkowanie zębów, płukanie jamy ustnej i używanie nici dentystycznej. Niezbędne produkty bez problemu znajdziesz w każdej drogerii i w każdym większym sklepie. Zacznij dbać o swoje zęby już dziś, a wkrótce uśmiech nie będzie znikał z Twojej twarzy. Oto kilka porad jak codziennie pielęgnować dobry stan jamy ustnej.

1) Wybór szczoteczki do zębów i pasty do zębów.

Bogaty asortyment z pewnością nie ułatwia nam wyboru. Nie ważny jest kolor szczoteczki, ani wygląd. To tylko dekoracje, które podwyższają walory estetyczne produktu. Ważny jest natomiast rozmiar szczoteczki. Mniejsze przeznaczone są dla dzieci, a większe dla dorosłych. Drugim elementem, na który należy zwrócić uwagę jest rodzaj i struktura włosia. Jeśli Twoje dziąsła są wrażliwe wybierz szczoteczkę z miękkim włosiem. Jeśli nie masz żadnych problemów z dziąsłami, idealnym wyborem będą twardsze szczoteczki. Z kolei przy wyborze pasty do zębów zwróć uwagę na to, czy produkt jest bogaty w fluor, który chroni zęby przed próchnicą, zwalcza bakterie i zalepia ubytki w szkliwie. Dobierz odpowiedni smak pasty do swoich upodobań, gdyż będziesz ją stosować codziennie.

2) Szczotkowanie zębów.

Technik szczotkowania zębów jest kilka. My szczególnie polecamy Wam dwie metody – mycie ruchami okrężnymi i ruchami wymiatającymi. Przy pierwszej metodzie wykonujemy ruchy okrężne, dbając by szczoteczka jak najdokładniej oczyściła powierzchnię zębów. Przy drugiej metodzie ruch szczoteczki wygląda jak ruch zmiotki. Jakbyśmy chcieli coś wyrzucić z jamy ustnej na zewnątrz. Za każdym razem staramy się dokładnie wymyć zęby, dziąsła i podniebienie, pamiętając o tylnej części uzębienia. Zęby szczotkujemy po każdym posiłku, przynajmniej 3 razy dziennie.

3) Płukanie jamy ustnej.

Na rynku dostępne są różne preparaty do płukania jamy ustnej. Każdy z nich inaczej pachnie i inaczej smakuje. Dobierzmy więc taki produkt, który prócz optymalnej ochrony zębów zapewni nam świeży oddech. Płucząc jamę ustną pamiętajmy o wprowadzaniu płynu tam, gdzie niemożliwe jest użycie szczoteczki. Płyn do płukania usunie resztki pokarmów, odświeży oddech i skutecznie usunie bakterie powstająca w jamie ustnej na skutek rozkładania się pożywienia.

4) Oczyszczanie szczelin między zębowych nitką dentystyczną.

Nić dentystyczna jest również powszechnie dostępna. Zawiera także fluor, który poprawi kondycję naszych zębów. Służy przede wszystkim do oczyszczania ciasnych przestrzeni między zębami, w których gromadzą się resztki jedzenia. Wystarczy przesunąć nitką między zębami, by usunąć resztki i zapewnić sobie komfort i ładniejszy wygląd zębów.

Tak niewiele trzeba by uchronić się przed częstymi wizytami u stomatologa. Pozytywne nawyki związanie z codzienną higieną jamy ustnej to najlepsza recepta na piękny uśmiech. Każdy z nas może już dziś zapewnić sobie zdrowe zęby na długie lata, wykonując kilka prostych czynności w swoim domu. Pamiętaj – lepiej jest zapobiegać chorobom niż je leczyć.