Nici dentystyczne

Ten, kto pragnie prawidłowo troszczyć się o swoje zęby, powinien skupić uwagę w głównej mierze na higienie oraz częstym chodzeniu do dentysty. Porządne czyszczenie zębów eliminuje ryzyko występowania ubytków oraz stanów zapalnych. Obok szczoteczki do zębów równie skutecznym narzędziem do usuwania płytki nazębnej i resztek jedzenia są dentystyczne nici. Niestety, pomimo ogólnej dostępności oraz różnorodności nitek, większość ludzi o nich zapomina.

Nicią stomatologiczną usuwa się pozostałości pokarmów oraz płytkę nazębną z przestrzeni międzyzębowych. Cała umiejętność bazuje na tym, by odpowiednio wprowadzić nić między zęby i używać zawsze nowego kawałka nici. Każdy ząb powinien zostać oczyszczony osobno, ruchem od dziąsła aż do górnej części zęba. Należy pamiętać o wykonywaniu ruchów pionowych – nigdy z boku na bok. Nić dentystyczna powinna być cały czas naciągnięta oraz obejmować ząb od przodu lub od tyłu, mniej więcej na kształt litery C.

Chociaż nitkowanie zdaje się proste, według niektórych osób wymaga ćwiczeń. W razie wahań warto wejść do gabinetu stomatologicznego. Stomatolog albo higienistka dentystyczna z pewnością przedstawi instruktarz prawidłowego używania nici, przy okazji profesjonalnej higienizacji zębów. Warto stosować nici dentystyczne, ze względu na ich możliwość dotarcia do miejsc, gdzie często nie radzi sobie samo mycie. Dzięki niciom mamy pewność skuteczniejszej pielęgnacji zębów.