Nadłamany ząb – Jak sobie z tym radzić?

Do pęknięcia albo złamania zęba może dojść w wyniku różnych sytuacji. Złamanie może powstać przez uraz mechaniczny, osłabienie zęba chorobą albo np. w wyniku niepoprawnych nawyków (np. otwierania zębami butelek). W takiej sytuacji powinno się o razu skontaktować się ze stomatologiem. W trakcie odwiedzin w gabinecie dentystycznym można sprawdzić, jakie działanie wobec urazu okaże się najlepsze zdaniem dentysty.

Wiedząc, jak wielkie jest uszkodzenie zęba, da się uzupełnić go na kilka sposobów. Drobne nadłamanie odbuduje odrobina kompozytu stomatologicznego. Niezłym sposobem jest także użycie wkładu korzeniowo-koronowego. Z kolei pęknięcia i małe złamania odbuduje licówka stomatologiczna. Aplikuje się je na zębach, dlatego są doskonałym sposobem ukrycia uszkodzenia. W sytuacji dużego złamania niezbędne będzie wstawienie nowej korony. Korona stomatologiczna sprawdza się także po leczeniu kanałowym, które ratuje ząb, gdy jego znaczna część ulega szkodliwej infekcji.

W sytuacji mocnego złamania zęba, które sięga aż jego korzenia, przeważnie pozostałym sposobem naprawy problemu jest wyrwanie zęba. Gdy tak się stanie zwykle dentysta radzi zastosowanie implantu dentystycznego, który w najlepszy sposób odtworzy ząb na nowo. Sposobów odbudowy złamanego lub pękniętego zęba w klinice stomatologicznej jest wiele, dlatego nie warto czekać.