Leczenie dziur w zębach

DENTYSTA BEZ BÓLU- CZY TO MOŻLIWE?

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu, stresując się pod drzwiami gabinetu dentystycznego, słyszał krzyki cierpienia. Niewykluczone, że przydarzyło ci się także bohatersko poprosić o borowanie bez znieczulenia, co ostatecznie skończyło się ogromnym bólem i traumą przed dentystą. Natomiast inna część osób panicznie boi się nie tyle borowania, co igły. Badania pokazują, że 39% Polaków boi się umówić do dentysty. Nie dziwi nas zatem fakt, że 99% Polaków ma próchnicę. Zaniedbane zęby mogą skończyć się bardzo poważnymi powikłaniami dla ogólnej kondycji organizmu, dlatego współczesna stomatologia wychodzi naprzeciw różnym lękom swoich pacjentów i proponuje coraz to bardziej innowacyjne sposoby znieczuleń.

Dla tych, którzy obawiają się igieł…

Wszyscy mamy jakieś lęki. Są tacy, którzy źle czują się w małych pomieszczeniach, inni przesadnie boją się węży, natomiast są i tacy, którzy odczuwają paniczny strach na widok strzykawek. Jest to strach zupełnie normalny i nie należy się go wstydzić. Duża grupa ludzi nie wie o możliwościach współczesnej medycyny i wciąż funkcjonuje w świecie, kiedy lekarz był w stanie usunąć nam ząb bez znieczulenia, tylko dlatego, że „skończyły się limity znieczuleń”. Jeżeli obawa przed jakimkolwiek bólem jest dla ciebie nie do przezwyciężenia, można rozważyć zastosowanie innowacyjnych sposobów znieczulania. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze z nich:

-„magiczna różdżka”- jest to komputerowa metoda zwalczania bólu. Urządzenie to przypomina kształtem różdżkę lub długopis, więc często nazywa się je z niemieckiego „Wand” albo po prostu „magiczna różdżka”. Najczęściej tę metodę wykorzystuje się w gabinetach stomatologicznych dla dzieci, ponieważ płyn znieczulający jest dawkowany przez urządzenie, które nie powoduje gwałtownego wtłoczenia preparatu w tkanki. Nie widzimy też żadnej igły. Niewątpliwym plusem tej technologii jest także brak skutków ubocznych- policzki i język pozostają niesparaliżowane, zatem możemy po takim znieczuleniu bez problemu mówić. Częściowy paraliż przy znieczuleniu standardowym nierzadko powoduje nieprzyjemne wrażenia a nawet ataki histerii.

-gaz rozweselający- Wykorzystanie podtlenku azotu wymieszanego z tlenem, jest bardzo przyjemnym i popularnym sposobem ograniczania bólu. Gaz rozweselający relaksuje, odpręża i trochę oszałamia, przez co jest nam zdecydowanie łatwiej oddać się w ręce profesjonalisty, zamiast panicznie uciekać głową. Ta metoda walki z bólem jest też bardzo często stosowana podczas wizyt dla dzieci. Jej niezaprzeczalne plusy, to brak konieczności korzystania z igieł. Gaz nie powoduje też paraliżu w jamie ustnej. Maseczki, przez które podaje się podtlenek azotu najczęściej pachną owocami, co jest dodatkowym plusem dla pacjenta. Zdarza się, że pacjenci są w tym stopniu zrelaksowani, że zasypiają na fotelu dentystycznym i drzemkę kończą dopiero, kiedy „jest już po”.

-żel, plaster, spray- Na specjalne życzenie pacjenta stomatolog może także zastosować specjalny plaster, żel lub spray. Środek ten po przyłożeniu go do okolic zęba znieczuli miejscowo posmarowany obszar i łatwiej będzie nam podać preparat podawany w strzykawce.

2. Hipnotyzowanie, relaksowanie i inne bólu uśmierzanie

Rozwój medycyny dostarcza coraz więcej metod eksperymentalnych. Pojawia się coraz więcej klinik dentystycznych, które proponują znieczulanie za pomocą zupełnie nowatorskich metod, na przykład utrzymanych w konwencji hipnozy. Te sposoby w Polsce pozostają jednak w sferze ciekawostek, chociaż są również skuteczne. Metody „hipnotyczne” polegają na używaniu odpowiednio zaprogramowanych aplikacji, które emitują odprężające melodie i fale dźwiękowe o różnym natężeniu. W ten nasz organizm jest wprawiany w błogi stan odprężenia, co pozwala nam się uspokoić podczas zabiegu i bez strachu oddać w ręce stomatologa. W niektórych ośrodkach pacjent podczas zabiegu dostaje także gogle Virtual Reality. Dzięki nim może „przenieść się” do innego świata, oglądając niesamowite, realistyczne krajobrazy i słuchać odprężającej muzyki.

3. Strzykawka bezigłowa

Strzykawka bezigłowa- to narzędzie podobne do „magicznej różdżki”. Ma ono upraszczać aplikowanie preparatu znieczulającego do tkanek miękkich i minimalizować uczucie „rozpychania” dziąsła przez wlewany weń płyn. Strzykawka bezigłowa kształt małych rozmiarów pistoletu. Gadżet ten stopniowo dozuje nam lek, dzięki czemu nie jest to aż tak niekomfortowe jak tradycyjna strzykawka.

4. Kto powinien unikać znieczuleń?

Perspektywa korzystania z usług stomatologa bez możliwości znieczulenia, może być przerażająca. Jeśli nie masz żadnych przeciwwskazań, zawsze warto poprosić o znieczulenie. Żyjemy w XXI wieku, szkoda się więc niepotrzebnie męczyć. Są jednak sytuacje, kiedy potrzeba lekarza uświadomić, że wstrzyknięcie zwyczajnego preparatu zmniejszającego ból nie jest możliwe. Jako częste przeciwwskazanie do zastosowania znieczulenia uznawana jest ciąża. Badania udowodniły, że znieczulenie miejscowe nie wpływa negatywnie na rozwój dziecka, więc bez wahania możesz iść do dentysty , oczekując na maleństwo. Warto jednak poinformować o tym fakcie lekarza, który ewentualnie zastosuje delikatniejszy środek, albo zmniejszy połowicznie jego dozę. Bardzo poważnym przeciwwskazaniem do stosowania znieczulenia u dentysty jest przyjmowanie leków, które rozrzedzają krew. Do tej grupy leków wliczamy m. in. aspirynę, dlatego jeżeli np. krótko przed wizytą u lekarza zażywałeś aspirynę, koniecznie poinformuj o tym lekarza. Dentysta musi też wiedzieć, jeśli masz szczególne uczulenia na konkretne produkty lub leki.

Esthetic Dental Clinic – Dentysta
Zapraszamy do kliniki :
Dentysta Toruń