Kiedy stomatolog oznajmia, że niezbędne jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe polega na leczeniu zębów, które z wielu przyczyn są mocno zainfekowane. Dentyści zajmujący się leczeniem kanałowym badają oraz starają się leczyć choroby miazgi zębów oraz tkanek okołowierzchołkowych. Zazwyczaj leczenie kanałowe jest konieczne wtedy, kiedy pojawia się martwica, zapalenie albo zgorzel miazgi zęba.

Najczęstsze symptomy, jakie mówią o tym, że dzieje się coś niedobrego to przeważnie ból, ćmienie oraz opuchnięcie zęba. Równie często pojawia się też przesadna wrażliwość na zimno i ciepło, a do tego ból przy gryzieniu pokarmu oraz picia. Dodatkowo da się też zauważyć zmianę koloru zęba. W takim wypadku należy jak najszybciej skontaktować się z dentystą. Występowanie tych sygnałów nie zawsze oznacza, że konieczne jest leczenie kanałowe, ale wizyta jest konieczna do wystawienia diagnozy.

W klinice stomatologicznej stomatolog stwierdzi przyczyny bólu albo zmian w jamie ustnej. Przeważnie choroby miazgi zęba powstają w skutek zmian próchnicowych albo bakterii. Podłożem problemu staje się czasami złamanie zęba lub zakażenie. Dlatego dentysta endodonta powinien dogłębnie zbadać zdrowie zębów. Wtedy oceni, czy konieczne jest leczenie kanałowe, czy wystarczy mniej inwazyjny zabieg stomatologiczny.

Jeżeli jednak trzeba będzie przeprowadzić leczenie kanałowe, nie nie ma powodu, by się go bać. Przy obecnym leczeniu pod mikroskopem wszystko przebiega sprawnie i bez bólu.