Jak chirurg stomatolog przeprowadza chirurgiczna resekcja zęba w gabinecie dentystycznym?

O ile endodoncja jest uznawany za mocno precyzyjnym zabiegiem, a endodonta, czyli dentysta, który robi leczenie kanałowe, w tym celu używa mikroskopu, bywa tak, że trudno jest dotrzeć do wszystkich rozgałęzień zębowego kanału. W takim przypadku potrzebna jest resekcja zęba. Polega to na dojściu do pominiętej części zębowego kanału, w którym znajduje się zakażenie. By dojść do kości dentysta tnie tkankę śluzówki. Taką metodą może dobrze zobaczyć ząb i usunąć zaatakowane przez chorobę fragmenty. W momencie, gdy kanał jest już dokładnie oczyszczony wypełnia go dentystycznym cementem.

Tak jak do endodoncji, w klinikach stomatologicznych, chirurg dentysta wykonuje zabieg resekcji zęba pod mikroskopem. Dzięki temu, zabieg jest wyjątkowo dokładny i umożliwia dentyście dojść do wszystkich rozgałęzień zębowego kanału. Zazwyczaj już po paru dniach od momentu zabiegu, dentysta może zdjąć pacjentowi szwy. To, czy leczenie potoczyło się prawidłowo, można ocenić, po upływie czasu, a tego gruntownym wyznacznikiem będzie zniknięcie dolegliwości bólowych.

Zazwyczaj resekcja zęba nieunikniona jest, kiedy dentysta nie może zobaczyć dokładnie zęba. Na przykład ze względu na dziwną budowę kanału. Czasem jest tak, że wokół zmienionej tkanki pojawia się ropień lub torbiel okołowierzchołkowy. Wtedy nie ma możliwości dojścia do zęba przez leczenie kanałowe. Chirurg dentysta sprawdzi co okaże się najlepsze.