Implanty stomatologiczne rodzaje

Implantologia jest w dzisiejszych czasach innowacyjną dziedziną stomatologii. Opiera się na wypełnieniu i naprawie braków w uzębieniu. Implant to sztuczny korzeń zęba formowany specjalnie, zazwyczaj z tytanu, zastępujący usunięty lub utracony uprzednio korzeń naturalny. Implant stomatologiczny pozwala na zamocowanie nowej korony zębowej w miejsce brakującego zęba. Implanty umieszcza się w kość wyrostka zębowego.

Korona sztucznego zęba wstawiana jest na stałe i dopasowywana kolorem i teksturą do innych zębów, by zminimalizować widoczność ubytku. Implanty zębowe mogą imitować pojedyncze zęby, a także całe łuki zębowe. Implanty wpływają na komfort pacjenta przy jednocześnie najwyższym standardzie jakości. Chirurg stomatolog dobiera najlepsze z możliwych uzupełnień indywidualnie dla każdego pacjenta. Po zabiegu zębowe odczuwane są jak naturalne zęby.

KIEDY WSTAWIAĆ IMPLANTY ZĘBÓW ?

Wszelkie ubytki zębowe wskazuje się do natychmiastowego odbudowania. Wskutek utraty zęba pojawiają się ryzyko powstania problemów zdrowotnych. Sąsiadujące zęby mogą przechylać się z zębodołu czego powodem jest brak podparcia. Ponadto powiększa się obciążenie, co jest przyczyną ich ścierania. W miejscu ubytku zanika kość, z powodu czego później może dojść do wypadania zdrowych zębów. Zakłócony układ żucia niekorzystnie wpływa na stawy, co przyczynia się do nawracających migren oraz kłopotów ze snem i mową.

Zwykle implanty wstawia się w przypadku braku pojedynczych zębów albo z uwagi na estetykę. Brak zębów powoduje zmiany w rysach twarzy. Przybiera ona charakterystyczny starczy wygląd: zapadnięta szczęka, cienkie usta oraz liczne zmarszczki. Ponadto implanty zębów zastępują protezy, które są często źle dopasowane i przesuwają się podczas jedzenia.

PROCEDURA WSZCZEPIENIA IMPLANTU

Początkowym etapem jest wizyta u chirurga stomatologa, podczas której realizuje się pełną analizę pacjenta i możliwych przeciwwskazań do zabiegu.

Następnie odbywa się wszystkie konieczne badania, tak aby wykluczyć choroby, które mogłyby być przeszkodę. Istotne są badania związane ze stanem kości.

Dopiero po odbyciu wszystkich konsultacji i badań chirurg stomatolog aplikuje implanty. Sam proces trwa kilkadziesiąt minut. Dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego, zabieg jest bezbolesny. W trakcie standardowego zabiegu świdruje się w kości otwór, gdzie stomatolog wstawia implant.

RODZAJE IMPLANTÓW ZĘBÓW

Rodzaj implantów zawsze wybiera lekarz stomatolog, a wybór poprzedza konsultacja. Najbardziej znane z nich i najczęściej używane są implanty tytanowe. Tytan gwarantuje długi okres użytkowania. Minusem tytanowych implantów zębowych jest ich estetyka. Chociaż implant nie powinien być widoczny, zdarza się, że dochodzi do odsłonięcia obszaru szyjek zębowych , co prowadzi do uwidocznienia tytanowej części implantu.

Alternatywą dla tytanowych implantów są implanty cyrkonowe, nazywane także implantami ceramicznymi. Uznawane są za najbardziej estetyczną metodę, ponieważ imitują naturalną tkankę zębową i są bardziej odporne na ścieranie oraz działanie czynników zewnętrznych – przykładowo korozję, a także zmiany temperatury .

ZALETY IMPLANTÓW ZĘBOWYCH

Implanty są przede wszystkim wytrzymałym i silnym uzupełnieniem zębów. Prezentują się i funkcjonują jak naturalne zęby, zapewniają całkowity komfort, dzięki czemu eliminują niepewność tak, jak jest w przypadku luźnych protez. Nie wymagają szlifowania , pobocznych zębów, tak jak w przypadku mostów protetycznych. Ponadto zabezpieczają przed zanikaniem kości, który następuje po utracie zębów. Odtwarzają poprawne funkcje żucia, co umożliwia spożywanie pokarmów bez ograniczeń.

PRZECIWWSKAZANIA DO WYKONANIA IMPLANTÓW ZĘBÓW

Przed umieczczeniem implantu wymagane jest wykonanie szeregu badań. Lekarz ocenia jakość oraz ilość kości, a także stan pozostałych zębów. Zwykle organizm dobrze przyjmuje implanty, jednak istnieje wiele przeciwskazań.

Absolutnym przeciwwskazaniem są ciąża oraz nieustabilizowana cukrzyca. Możliwość zastosowania implantów odbierają też choroby psychiczne i schorzenia niszczące organizm: alkoholizm, AIDS, nowotwory, narkomania. Także choroby przyzębia i jamy ustnej, na przykład parodontoza, mogą uniemożliwić przyjęcie implantu .

IMPLANTY ZĘBOWE – MOŻLIWE POWIKŁANIA

Implanty są ciałem obcym i dlatego możliwe jest ryzyko odrzucenia. Dobrze przeprowadzony zabieg minimalizuje to ryzyko. Najcześciej występującymi nieprzyjemnymi skutkami procesu leczenia są dyskomfort, opuchlizna tknanek i zasinienie. Może pojawić się również ból, na który zaleca się leki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. W przypadku zwiększenia się węzłów chłonnych, gorączki czy bólu gardła należy jak najszybciej umówić się na wizytę do stomatologa .

KOSZT IMPLANTÓW STOMATOLOGICZNYCH

Wszczepienie implantów zębów to jeden z najbardziej kosztownych zabiegów w stomatologii.

Ceny są zróżnicowane i zależne od wielu zmiennych. Oscylują między 1 800 do nawet 5 000 złotych za jedną śrubę. Do kosztów należy także wliczyć cenę diagnostyki, wszczepienia implantu, łącznika protetycznego, śruby gojącej i korony protetycznej. Ceny koron też są rozbieżne i zależne od ich rodzaju. Im solidniejsze i estetyczniejsze tym cena rośnie. Może to być wydatek rzędu od 500 do 1 400 zł.

Po przeliczeniu cena pełnego zabiegu sięga od 4 do 9 złotych.

Więcej szczegółów na Implanty Toruń