Implantologia

Implantologia jest współcześnie najnowocześniejszą dziedziną stomatologii. Opiera się na wypełnieniu i naprawie ubytków w uzębieniu. Implant to sztuczny korzeń zęba formowany indywidualnie, zwykle z tytanu, imitujący wyrwany lub utracony wcześniej naturalny korzeń. Stomatologiczny implant zębowy umożliwia zamocowanie nowej korony zębowej na miejscu brakującego zęba. Implanty wkręca się w kość wyrostka zębowego.

Korona sztucznego zęba mocowana jest na stałe i dobierana kolorem i teksturą do innych zębów, by zmniejszyć widoczność ubytku. Implanty stomatologiczne mogą zastępować zęby pojedynczo, a także łuki zębowe. Implanty wpływają na komfort pacjenta przy wysokim standardzie estetycznym. Chirurg stomatolog dopasowuje najwłaściwsze z dostępnych uzupełnień osobno dla każdego pacjenta. Po zabiegu implanty stomatologiczne widziane są jak naturalne zęby.

KIEDY STOSOWAĆ IMPLANTY?

Wszelkie ubytki zębowe wskazuje się do natychmiastowego odbudowania. Wskutek utraty zęba zwiększa się ryzyko powstania problemów zdrowotnych. Sąsiadujące zęby mogą przesuwać się z zębodołu czego powodem jest brak podparcia. Ponadto powiększa się obciążenie, co prowadzi do ich ścierania. W miejscu ubytku zanika kość, przez co później może dojść do wypadania kolejnych zębów. Zaburzony układ żucia negatywnie oddziałuje na stawy, czego skutkiem są nawracające bóle głowy oraz kłopotów ze snem i mową.

Zazwyczaj implanty stosuje się w wypadku pojedynczych ubytków albo ze względu na walory estetyczne. Braki powodują deformację twarzy. Ma ona charakterystyczny starczy wygląd: zapadnięta żuchwa, długi nos oraz liczne zmarszczki. Warto też zwrócić uwagę na to, że implanty stomatologiczne zastępują protezy, które są często niekomfortowe i zawadzają w trakcie jedzenia.

PROCEDURA WSZCZEPIENIA IMPLANTU

Pierwszym etapem jest wizyta u chirurga stomatologa, podczas której przeprowadza się dogłębną analizę pacjenta i potencjalnych przeciwwskazań do zabiegu.

Następnie odbywa się wszystkie potrzebne badania, tak aby wyeliminować choroby, które mogłyby stanowić przeszkodę. Zasadnicze są badania związane ze stanem kości.

Dopiero po odbyciu wszystkich badań i konsultacji chirurg stomatolog wszczepia implanty. Sam zabieg zajmuje kilkadziesiąt minut. Dzięki użyciu znieczulenia miejscowego, zabieg nie boli. W trakcie standardowego zabiegu świdruje się w kości otwór, gdzie chirurg stomatolog wstawia implant.

RODZAJE IMPLANTÓW ZĘBÓW

Rodzaj implantów zawsze wybiera lekarz stomatolog, a wybór poprzedza konsultacja. Najpopularniejsze z nich i najczęściej aplikowane są implanty tytanowe. Tytan gwarantuje długofalowy okres użytkowania. Minusem tytanowych implantów zębowych jest ich estetyka. Chociaż implant nie powinien być odkryty, w niektórych przypadkach dochodzi do odsłonięcia obszaru szyjek zębowych , co prowadzi do odkrycia tytanowej części implantu.

Zastępnikiem dla implantów tytanowych są implanty cyrkonowe, zwane także implantami ceramicznymi. Uważane są za najbardziej estetyczną metodę, ponieważ przypominają naturalną tkankę zęba i są odporniejsze na ścieranie oraz wpływ elementów zewnętrznych – na przykład korozję, a także wahania temperatury otoczenia.

ZALETY IMPLANTÓW STOMATOLOGICZNYCH

Implanty są przede wszystkim trwałym i pewnym wypełnieniem ubytków zębów. Wyglądają i funkcjonują jak naturalne zęby, zapewniają pełen komfort, dzięki czemu redukują niepewność tak, jak jest w wypadku źle dopasowanych protez. Nie wymagają piłowania naturalnych, pobocznych zębów, tak jak w wypadku mostów protetycznych. Oprócz tego zabezpieczają przed zanikaniem kości, który następuje po stracie zębów. Odtwarzają poprawne funkcje żucia, co umożliwia spożywanie jedzenia bez ograniczeń.

PRZECIWWSKAZANIA DO WYKONANIA IMPLANTÓW ZĘBÓW

Przed zabiegiem wstawienia implantu obowiązkowe jest wykonanie szeregu badań. Lekarz ocenia jakość oraz ilość kości, a także stan sąsiadujących zębów. Zwykle organizm dobrze przyjmuje implanty, jednak jest wiele przeciwwskazań.

Całkowitym przeciwwskazaniem są ciąża i nieustabilizowana cukrzyca. Możliwość wykonania implantów odbierają też choroby psychiczne i schorzenia wyniszczające organizm: nowotwory, narkomania, AIDS, alkoholizm. Także dolegliwości przyzębia i jamy ustnej, takie jak parodontoza, mogą utrudniać przyjęcie implantu .

IMPLANTY ZĘBOWE – MOŻLIWE POWIKŁANIA

Implanty są ciałem obcym i ze względu na to, istnieje ryzyko odrzucenia. Właściwy zabieg minimalizuje to ryzyko. Najczęściej występującymi nieprzyjemnymi skutkami przebiegu leczenia są dyskomfort, opuchlizna tkanek i zasinienie. Może wystąpić również ból, na który zaleca się leki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. W przypadku zwiększenia się węzłów chłonnych, gorączki czy bólu gardła należy niezwłocznie zgłosić się do stomatologa na konsultację.

CENY IMPLANTÓW ZĘBÓW

Wszczepienie implantów zębowych to jeden z najdroższych zabiegów z dziedziny stomatologii.

Ceny są zróżnicowane i wynikają z wielu zmiennych. Wahają się między 1600 do nawet 4 000 złotych za jedną śrubę. Do kosztu należy również wliczyć cenę diagnostyki, zabiegu, śruby gojącej, łącznika protetycznego i korony protetycznej. Ceny koron też są różne i zależne od ich rodzaju. Im solidniejsze i estetyczniejsze tym cena jest wyższa. Może to być wydatek rzędu od 700 do 1 400 złotych.

Po przeliczeniu nakład pełnej procedury sięga od 4,5 do 8 tysięcy złotych.