Endodoncja, czyli leczenie kanałowe

Chociaż endodoncja wielu niczego nie mówi, to dział dentystyczny, obejmujący rozpoznawanie oraz leczenie chorób miazgi zębowej. Ogólnie znamy to jako leczenie kanałowe. Z reguły leczenie endodontyczne wlicza się do jednych z trudniejszych zabiegów dentystycznych. Pomimo tego, dzięki nowoczesnym technologiom oraz zdolnościom endodonty, czyli stomatologa trudniącego się tym leczeniem, leczenie  kanałowe przebiega sprawnie. Obecnie zabiegi leczenia kanałowego wykonuje się z reguły pod mikroskopem, co gwarantuje niezbędną widoczność zainfekowanej miazgi zęba.

Leczenia kanałowego wymagają dość poważne przypadki. To nie tylko zakażenia miazgi zęba, ale także zgorzele i martwica. Do gabinetu stomatologicznego na zabieg endodontyczny odsyłani są także pacjenci cierpiący na zapalenie tkanek okołowierzchołkowych. Bywa też tak, że pomoc lekarza endodonty konieczna jest też przed planowanym założeniem protezy. Nim jednak stomatolog endodonta przystąpi do działania, przeprowadza odpowiednią ilość badań diagnostycznych, jakie pomogą ocenić, czy da się naprawić ząb.

Chociaż endodoncja nie kojarzy się pacjentom dobrze, nowoczesność stomatologia sprawia, że nie należy się go obawiać. Każdy z zabiegów endodontycznych przeprowadzany jest pod znieczuleniem , dlatego zabieg nie boli. Prawidłowo oczyszczony kanał zębowy robi kolejnych problemów.