Do jakiego lekarza z bólem dziąseł?

Przyczyn bólu dziąseł może być bardzo dużo, jednak nie należy ich ignorować. Pacjenci często wybierają się na konsultację w gabinecie stomatologicznym w chwili trudnego do zniesienia bólu zębów. Do stomatologa powinno się zgłosić się także, gdy bolą dziąsła.

Ból dziąsła zwykle występuje obok zaczerwienienia, obrzęku, a czasem także krwawienia. Zwykle nie zwracamy większej uwagi na te objawy, myśląc, że to  przypadkowe urażenie się szczoteczką , niestety takie przypadki mogą oznaczać początek poważniejszego problemu. Kryjący się za tym stan zapalny, może prowadzić do zapaleń przyzębia, zmian kieszonek dziąsłowych lub osuwania się dziąseł. To też bezpośrednio wpływa na rozwój paradontozy, jednej z przyczyn wypadania zębów.

Z reguły stany zapalne pojawiają się na skutek podrażnień, przez niedokładne albo niewłaściwe szczotkowanie lub stosowanie nici stomatologicznych. Zbierająca się płytka nazębna to miejsce idealne dla bakterii, które mogą spowodować stan zapalny. Często ból pojawia się tez na skutek urazu (np. uderzenia), używania źle dopasowanych protez, czy u kobiet ciężarnych.

Łatwym sposobem na złagodzenie bólu są kojące żele lub płukanki powszechnie dostępne w aptekach. Co prawda w większości przypadków zaledwie maskują ból i pozostawiają niewyleczony problem. Jeżeli stan zapalny nie ustępuje bardzo długo, powinno się jak najszybciej skontaktować się z dentystą. Wizyta w klinice stomatologicznej i leczenie usunie ból na dobre.