Do czego służą licówki stomatologiczne

Licówki należą do grupy stałych uzupełnień protetycznych, których głównym celem jest polepszenie estetycznego uśmiechu. Są to cienkie nakładki zakładane na zębach. Z ich pomocą stomatolog odbudowuje wygląd, kształt oraz kolor poszczególnych zębów. Przede wszystkim sprawdza się to na przykład, gdy są one nierówne, martwe oraz bardzo przebarwione. Tą metodą można wyrównać poszczególne zęby poprzez wydłużenie, skrócenie, zwężenie albo poszerzenie korony zęba. Licówka przydaje się również przy złamanym przednim zębie. Zwykle pacjenci sięgają po licówki, chcąc wyeliminować przerwę między zębami, czyli diastemę.

Licówki nakłada się na powierzchni zębów, lecz aby było to możliwe, zęby trzeba przygotować. Po pierwsze muszą zostać porządnie oczyszczone. Z uwagi na to przed założeniem licówek warto wykonać skaling, piaskowanie oraz fluoryzację. Co więcej zęby, na jakie będą założone licówki, muszą zostać oszlifowane. Szlifowanie zębów, choć brzmi strasznie, nie boli. Dentysta dba o to, żeby zabiegi były komfortowe .

Zaletą licówek stomatologicznych jest to, że da się je dokładnie dobrać do normalnego koloru zębów pacjenta. To sprawa, że są praktycznie niezauważalne, a gwarantują zamierzony kształt i wygląd. Licówki są całkiem trwałe, chociaż trzeba je odświeżać albo wymieniać. W zależności od materiału, z którego są zrobione (np. porcelanowe nie zmieniają się nawet przez 10 lat) oraz utrzymywania higieny, będą w najlepszym stanie na parę lat.