Czym się kierować kupując pastę do zębów?

Pasta do zębów, czyli jeden z fundamentalnych składników pielęgnacji zębów, musi mieć skuteczne działanie. Wśród wielu past znanych na rynku znajdziemy na przykład pasty wybielające, dla dzieci oraz dla zębów wrażliwych. Wybierając pastę do zębów trzeba odczytać elementy w jej składzie.

Ważnymi wskaźnikami są stężenie fluoru i współczynnik ścieralności RDA. Fluor zapewnia zębom ochronę przed rozwojem próchnicy, wspiera szkliwo i przeciwdziała rozwojowi bakterii. Według przepisów w pastach znajduje się od 1000 do 1500 ppm związków fluoru. Im większa ilość tym silniejsze działanie.

Natomiast współczynnik ścieralności określa ilość substancji ściernych oraz polerujących powierzchnie zębów, jakie ma w składzie konkretna pasta. Są dla oka niewidoczne, a w czasie mycia ścierają osad nazębny. W pastach dla zębów wrażliwych znajduje się niewiele substancji ściernych. Im większa ich ilość znajduje się w paście  tym wyższe ryzyko starcia szkliwa. Ze względu na to past z wysokim współczynnikiem RDA nie należy stosować zbyt długo.

Warto przyjrzeć się także na substancje pieniące, jakie działają antybakteryjnie i substancje odpowiadające za smak oraz barwę pasty. Część z nich może być pochodzenia chemicznego, a część naturalnego. Warto zapytać swojego dentystę, jaką pastę szczególnie poleca, szczególnie, że wie, z jakimi problemami mierzy się pacjent.