Co trzeba robić po wstawieniu implantów zębów

Co trzeba robić po wstawieniu implantów zębów?  Implantacja to zabieg całkiem wymagający jeśli chodzi o pacjenta. Odnowa dziąseł i przyjęcia przez ciało implantu wymaga czasu, co oznacza, że osoba decydująca się na zabieg musi być szczególnie ostrożna. Z reguły po wszczepieniu implantu formuje się opuchlizna dziąseł, co trzeba łagodzić zimnymi okładami. Na przykład przykładając specjalne woreczki żelowe dostępne w aptece do zamrażania w lodówce.

Na początku najlepiej też unikać bardzo ciepłych pokarmów oraz przejść na dietę półpłynną. Nie powinno się używać obszaru jamy ustnej, w której umieszczono implant, by dziąsło mogło odnawiać się bez zakłóceń. Dentyści odradzają też dotykanie językiem albo operowanego miejsca, by zmniejszyć ryzyko podrażnień lub zakażenia. Trzeba też odstawić papierosy i alkohol, dlatego że rozciągają czas gojenia się dziąseł. Co więcej na czas  mniej więcej miesiąca nie powinno się podejmować fizycznego wysiłku.

Szczególnie istotne w tym przypadku jest wykonywanie zaleceń dentysty. Zwłaszcza pod kątem pobierania antybiotyków oraz leków przeciwbólowych. Samodzielne zwiększanie dawek bez wiedzy stomatologa może stać się zagrożeniem dla zdrowia. Nie zaszkodzi też przemywać jamę ustną przeznaczonymi do tego płukankami. Mają one zastosowanie łagodzące, odkażające oraz przeciwbakteryjne. Natomiast w czasie mycia zębów, trzeba unikać miejsca zabiegu, a zęby myć miękką szczoteczką.

Niezbędne jest też pojawianie się na wizytach kontrolnych oraz zgłaszanie się do dentysty, kiedy tylko zauważy się przejmujące objawy.