Co to jest pionowe pęknięcie korzenia zęba – leczenie stomatologiczne

Pionowe pęknięcie korzenia zęba to jeden z nieprzyjemnych przypadków, gdy niezbędna będzie pomoc chirurga dentysty. Przeważnie do takiego problemu dochodzi w wyniku znacznego zepsucia kości. Wynika to z obecności chorób przyzębia, wad zgryzu lub niszczenia zębów przez erozję lub abrazję. Korzenie są więc słabe i z tego względu są bardziej podatne na uszkodzenia. Złamanie pionowe może pojawić się też z powodu komplikacji po zabiegu endodontycznym i przeważnie dotyczy trzonowych zębów w szczęce i przedtrzonowców –  w żuchwie.

Potwierdzenie złamania pionowego nie należy do łatwych. Bywa tak, że nawet RTG szczęki nie pokazuje dobrze miejsca pęknięcia, ze względu na co niełatwo zobaczyć problem. Wiadomo, stomatolog postara się, aby, postawić dobrą diagnozę oraz odpowiednio zaradzić na problem. Wskazywać na to, że miało miejsce pionowe złamanie może ostry ból wywołany od temperatury lub nacisku przy nagryzaniu. Brak reakcji na złamanie może objawić się powstaniem przetoki.

Leczenie stomatologiczne złamania pionowego niestety zalicza się do skomplikowanych oraz przeważnie kończy się wyrwaniem zęba. Kluczowym etapem jest dobra diagnoza, dzięki czemu stomatolog będzie świadom, w jaki sposób może pomóc. Najlepiej też skupić się na zapobieganiu pojawienia się takiego złamania. W tym zakresie znacznie prościej zapobiegać, eliminując choroby przyzębia oraz dbając o higienę, niż leczyć nie usuwając zęba. W czasie leczenia kanałowego pod mikroskopem dentysta endodonta robi co w jego mocy, aby nie doszło do powikłań.