Co sprawia, że mycie języka jest konieczne?

Czystość jamy ustnej to w głównej mierze sumienne szorowanie zębów z resztek pokarmów. Nie można zapominać, że bakterie zbierają się zarówno na powierzchni zębów, jak i wszędzie w jamie ustnej. Samo oczyszczanie zębów nie eliminuje więc wszystkich bakterii. Z uwagi na strukturę języka, bakterie bez problemu się na nim odkładają. Z tego powodu dentyści zwracają uwagę, że chcąc całkowicie dbać o jamę ustną, trzeba regularnie czyścić też język. Wszystko dlatego, że kiedy bakterie stale mają miejsce w jamie ustnej powstają problemy z higieną zębów.

Niektóre szczoteczki do zębów zaopatrzone są w dodatkowe gumowe elementy przeznaczone do czyszczenia języka. Element szczoteczek, jaki pomoże nam zachować czystość języka znajdziemy zarówno w przypadku sonicznych szczoteczek do zębów (np. jako specjalna końcówka), jak i w przypadku normalnych szczoteczek. W celu czyszczenia języka dentyści zalecają ogólnodostępne czyściki lub skrobaczki, zwykle wykonywane z gumy, jakie skutecznie usuwają bakterie z powierzchni języka.

Metoda oczyszczania języka okazuje się całkiem łatwa. Wystarczy wykonywać okrężne ruchy i z prawa na lewo tak, by w pełni usunąć bakterie. W tym celu można także wspomóc się pastą do zębów, a pełen wynik najlepiej wzmocnić odświeżającą płukanką do jamy ustnej. Takie działania bardzo dobrze czyszczą jamę ustną z bakterii i są doskonałym elementem higienizacji. Dla utrzymania pełnej higieny warto umawiać się na częste przeglądy u stomatologa.