Co robić, by dbać o zdrowie dziąseł?

Od zdrowia dziąseł zależy to, czy zęby będą w dobrym stanie. Dziąsła to także istotny element w trakcie rozdrabniania jedzenia. Na skutek chorób dziąseł, zęby stają się słabe, dlatego mogą powstawać problemy z przegryzaniem. Czynników problemów z dziąsłami jest sporo, z uwag na to dentyści powtarzają, że należy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób się o nie troszczymy.

Podstawowym powodem problemów dziąseł jest niewłaściwa higiena zębów. Niedokładne lub sporadyczne mycie zębów sprawia, że zbierają się resztki jedzenia. To wiedzie do następnego problemu, czyli rozwoju kamienia nazębnego. Według dentystów powodem chorób dziąseł są także wady zgryzu, przez jakie niełatwo myć zęby. Choroby dziąseł powstają na skutek mechanicznych urazów. Np. od niedobrego mycia albo stosowania niedostosowanej protezy. To może zacząć proces osuwania się (recesji) dziąseł oraz dalszych problemów, które naprawią tylko bardziej wymagające zabiegi dentystyczne.

Najczęstszym przejawem zapalnego stanu dziąseł są ból, zaczerwienienie, a nawet krwawienie podczas mycia. Pojawia się też nadwrażliwość na zimno, ciepło albo słodycze. Można jednak zadbać o dziąsła przez pocieranie przeznaczonymi do tego miękkimi szczoteczkami, wcierać żele przeciwzapalne albo skorzystać z łagodzących naparów ziołowych. Należy systematycznie odwiedzać gabinet dentystyczny, ze względu na co ciągle będzie mógł troszczyć się o zdrowie dziąseł.