Co niszczy zęby?

Często przypomina się o tym, na ile konieczna jest profilaktyka i poprawna higienizacja jamy ustnej. Dentyści alarmują przed negatywnymi skutkami braku szczotkowania zębów, jednak istnieje także dużo innych złych przyczyn. Co szkodzi zębom oprócz niewystarczającej higieny albo równie znanymi z psucia słodyczami? Zazwyczaj są to nawyki, które źle wpływają na stan zębów.

Na topie wszystkich list w temacie psucia zębów muszą znaleźć się papierosy. Powszechnie wiadomo, że zawarte w nich trujące substancje zarówno szkodzą zębom, jak i całemu organizmowi. Niektórzy mają skłonności do otwierania zębami butelek. Tego rodzaju postępowanie nie tylko wystawia zęby na mikropęknięcia i uszkodzenia, ale także powiększa ryzyko ukruszenia. Te same skutki daje zgrzytanie i zaciskanie zębów. Spowodowane tym szybkie starcie zębów, oznacza zniszczenie ich głównej ochrony. Zęby psuje również obgryzanie długopisów, ołówków czy paznokci. To natomiast sprzyja przenoszeniu się bakterii i rozwojowi próchnicy.

Nawyki jedzeniowe też mają znaczenie jeśli chodzi o zdrowie zębów. Podjadanie między posiłkami zostawiają po sobie osad na zębach, którego większość pacjentów nie usuwa w ciągu pełnego wrażeń dnia. Warto również mieć na uwadze, że niektóre pokarmy i płyny powodują przebarwienia lub psują szkliwo przez wielką zawartość kwasów.

Poprawna higiena pomaga w zapobieganiu psuciu się zębów, jednak trzeba pamiętać, aby wykonywać to właściwie. Za mocne szczotkowanie niszczy szkliwo i uraża  dziąsła. Należy więc posługiwać się szczoteczką z uwagą.