Co daje kiretaż w stomatologii

Kiretaż to w leczeniu dentystycznym zabieg z działu leczenia chorób przyzębia. Jego głównym celem jest wyczyszczenie kamienia nazębnego z kieszeni dziąsłowej. Gromadzący się blisko dziąseł osad, może wywoływać stany zapalne i przyczynia się do powstawania nieprzyjemnych chorób. Jeżeli kamień nazębny zbiera się w kieszonkach dziąsłowych, zwykłe zabiegi higienizacyjne, takie jak skaling czy piaskowanie, mogą nie wystarczyć.

Kiretaż może być zamknięty lub otwarty a zależy to od głębokości, jakie mają kieszonki dziąsłowe. Jeżeli są głębokie, niezbędny będzie otwarty kiretaż. Rozbieżność jest w tym, że przy kiretażu otwartym trzeba naciąć dziąsło i tym samym odsłonić korzeń. Przy kiretażu zamkniętym, nie ma takiej potrzeby. Ten zabieg stomatolog przeprowadza się przy zastosowaniu miejscowego znieczulenia, ale po zabiegu zwykle występują pewnie niedogodności. Może to być obrzęk, zasinienie albo na przykład niewielka ilość krwi w ślinie.

Dla załagodzenia tych dolegliwości trzeba używać zalecone przez dentystę antybiotyki oraz leki przeciwbólowe. Trzeba także przejść na lekką półpłynną dietę, dzięki temu pacjent ogranicza żucie oraz nie podrażnia leczonego obszaru. Podczas gojenia się dziąseł pomocne będzie też łagodne oczyszczanie jamy ustnej. Zwykłe nitkowanie, szczotkowanie lub irygacja mogą zadziałać drażniąco.

Choć gojenie po kiretażu zabiera trochę czasu, za sprawą tego zabiegu pacjent uniknie zapaleń oraz chorób wywoływanych zaleganiem osadu w pobliżu dziąseł.