Chirurgia stomatologiczna

Chirurgia twarzowo-szczękowa jest częścią medycyny, łączącej ze sobą części składowe medycyny ogólnej, chirurgii plastycznej i stomatologicznej. Zajmuje się leczeniem schorzeń jamy ustnej także zębów, szczęki, tkanek miękkich oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii twarzowo-szczękowej przyjmują złożone przypadki, do których należą na przykład uszkodzenia lub zniekształcenia jamy ustnej. Dotyczy to też kuracji długotrwałych stanów zapalnych i wyrywania zębów , redukcji wad zgryzu, czy umieszcznia implantów.

Chirurg szczękowo-twarzowy, nie zajmuje się tym samym, co lekarz dentysta. Mają wspólny zakres pracy, jednak to zupełnie odmienne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny trudni się naprawą tylko w obrębie jamy ustnej. Podczas gdy chirurgia szczękowa zawiera w sobie leczenie w obrębie twarzowej części czaszki, więc jest bardziej rozległym pojęciem.

CZYM ZAJMUJE SIĘ CHIRURG SZCZĘKOWY

?

Zniekształcenia twarzy i wady zgryzu

Wykrzywienie twarzy na skutek wrodzonych lub nabytych wad zgryzu, takich jak: wysunięta żuchwa, tyłozgryz, zgryz głęboki czy zgryz otwarty to jedne z najpowszechniejszych problemów, w których specjalizuje się chirurg szczękowy. Zniekształcenie twarzoczaszki może też nastąpić na skutek urazów mechanicznych – pobicia, wypadku samochodowego lub upadku. Chirurg szczękowo-twarzowy może także poprawić estetykę twarzy pacjenta, formując pożądany wygląd czy proporcje podbródkowi.

Zatrzymane zęby

Zatrzymanie zębów jest wtedy, gdy przestają rosnąć, jednak nie wyrzynają się nad błonę śluzową lub kształcą się wewnątrz kości. Wynikiem tego jest poważny stan zapalny, mogą też wypierać pobliskie zęby w niewłaściwe, co łączy się z przykrymi dolegliwościami bólowymi. Zwykle zatrzymanie zębów tyczy się ósemek. Chirurg szczękowo-twarzowy zapewnia ich usunięcie.

Stany zapalne, torbiel lub guz w obrębie jamy ustnej

Zaangażowanie chirurga szczękowo-twarzowego to konieczne działanie, kiedy guz lub torbiel pojawia się niedostępnym miejscu lub w okolicach zatok szczękowych. Chirurg też leczy stany zapalne kości, które biorą się od zębów.

Złamania kości żuchwy

Do złamań może dojść w rezultacie wypadku, silnego uderzenia albo urazu. Tego typu zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej wykonuje się w miejscowym znieczuleniu. W cięższych przypadkach stosowane jest ogólne znieczulenie. W miejscu złamania zwykle umieszczane są specjalne szyny, protezy bądź metalowe mikropłytki. Przybierają one różne kształty, z uwagi na możliwość wyginania ich do wybranego kształtu, do złamanej kości.

Resekcje korzeni zębów

Ten zabieg wykonuje się głównie na zębach jednokorzennych zwłaszcza w sytuacji, gdy przekształcenia w wierzchołku korzenia są powodem stanów zapalnych żuchwy. Kwalifikują się też efekty choroby w pobliżu wierzchołka korzenia, zapalanie na skutek utkwienia ciała obcego, złamanie korzenia zęba z martwą miazgą. W przypadku resekcji nie ma potrzeby usuwania całego zęba. Likwiduje się zwłaszcza przyczyny dolegliwości. Usuwany jest tylko patologiczny ułamek korzenia. Pacjent jest znieczulony w trakcie zabiegu. Po usunięciu zmienionej tkanki wraz z wierzchołkiem korzenia, osłania przed powstaniem kolejnego stanu zapalnego, dzięki uszczelnieniu kanału i uzupełnieniu ubytku.

Chirurgiczne sprowadzenie do łuku zębów

Zwykle odnosi się do kłów. Gdy ząb, w procesie rozwoju miał zbyt mało miejsca w szczęce lub wykrzywił się, ortodontycznie wprowadza się go do łuku zębowego. Po zbadaniu jego położenia dzięki diagnostyce radiologicznej, odsłania się go chirurgicznie i zakłada zamek ortodontyczny, by wrócił na właściwą pozycję w łuku zębowym.

Implanty zębów

Ubytki w uzębieniu są wynikiem rozmaitych przyczyn. Zwykle jest to zaniedbanie higieny jamy ustnej, osteoporoza czy cukrzyca, wypadek lub palenie tytoniu. Chirurg szczękowo-twarzowy, zapewnia możliwość uzupełnienia ubytków , wszczepiając implanty zębów. Taki zabieg ma wiele zalet, w tym zapewnia pełną estetykę i funkcje, podobne do naturalnych zębów.

Plastyczność tkanek miękkich i tkanki kostnej

Chirurg szczękowo-twarzowy wykonuje zabiegi na tkankach miękkich i kostnych, aby poprawić estetykę rzuchwy. Wykonywane są również przed wszczepieniem implantów zębowych czy leczeniem protetycznym. Kuracja ma wtedy na celu usunięcie nierówności, fałdek czy zgrubień, aby jama ustna realizowała warunki utrzymania ruchomej protezy. Te zabiegi dotyczą też rozszczepienie wyrostka zębodołowego, zwiększenie gęstości tkanki kostnej lub polepszenia dna jamy nosowej i zatoki szczękowej.

Co jeszcze należy wiedzieć?

Na konsultację u chirurga szczękowego konieczne jest skierowanie. Może być wystawione przez każdego każdego lekarza – nie tylko stomatologa, ale również lekarza rodzinnego. Jedynie pacjenci w ostrych stanach zapalnych lub po urazach zostaną przyjęci bez skierowania.

Plusem jest to, że chirurgia szczękowo-twarzowa jest dostępna na NFZ w przychodniach, mających zawarte umowy na świadczenia z działu chirurgii szczękowej. Czas oczekiwania zazwyczaj zależy od ilości pacjentów i wielkości miasta.