Biała plomba stomatologiczna

Ze względu na co wypełnienie kompozytowe zęba okazało się tak często wykorzystywane przez dentystów? Poprzednio używane plomby amalgamatowe cechował ciemno-szary kolor, dlatego były nieestetyczne, a do tego pośród opinii pojawiły się głosy, że będąca składnikiem w tego rodzaju wypełnieniach rtęć może szkodzić. Zamiennikiem, który zamienił plomby amalgamatowe} zostały więc plomby kompozytowe.

Główną zaletą plomb kompozytowych jest ich kolor. Dentysta może bez trudu dobrać ich kolor do naturalnego koloru zębów, to sprawa, że plomby kompozytowe są właściwie niewidoczne. Dlatego świetnie sprawdzają się też w przypadku najbardziej widocznych zębów. Oprócz wysokiej estetyki, białe plomby charakteryzują się też trwałością oraz szczelnością. Bardzo dobrze przylegają do tkanki zęba, co sprawia, że ciężej o powstawanie próchnicy w zagłębieniach. Do najważniejszych zalet zaliczamy też zdolność prostego nadawania im kształtu w trakcie zakładania takiego wypełnienia. W ten sposób dentysta dopasowuje wypełnienie do zęba, dlatego oszczędza znaczną część zdrowej tkanki.

Kompozyty są również bezpiecznym materiałem, a ich koszt nie jest szczególnie wygórowany. Ze względu na wysoką estetykę wypełnień kompozytowych, białe plomby są znacznie chętniej wybierane przez pacjentów. Po założeniu oraz utwardzeniu świetnie {zespajają|łączą| się z zębami oraz służą długie lata. Ze względu na to wzrosła ich popularność i obecnie są najczęściej stosowane w gabinetach stomatologicznych.