Bezzębie – implanty stomatologiczne czy proteza całkowita?

Bezzębie, czyli całkowity brak zębów to przypadek wyjątkowy, z którym trzeba zgłosić się do dentysty. Całkowity brak zębów sprawia nie tylko nieprzyjemne uczucie, ale też negatywnie oddziałuje na zdrowie dziąseł. Polecane w tej sytuacji leczenie przywraca funkcje zgryzu i umiejętność prawidłowej wymowy głosek (usuwa seplenienie). Jaką techniką więc przywrócić piękno uśmiechu oraz zdrowie?

Zajmujący się leczeniem protetycznym dentyści mają w zanadrzu kilka metod, chociaż często wybieranymi sposobami są aplikacja implantów albo zastosowanie protezy całkowitej. Choć te metody dobrze radzą sobie z bezzębiem, posiadają swoje mocne i słabe strony. Czasami używanie protezy może okazać się niemożliwe przez np. niewłaściwe warunki anatomiczne jamy ustnej. Takie protezy niestety służą tylko kilka lat. Raz na kilka lat trzeba kupić nową protezę, ponieważ z czasem wyrabiają się i stają się mniej dopasowane, jak były jako nowe.

Zastosowanie implantów zębów z kolei zabiera sporo czasu, jednak rezultat jest trwały i dzięki stosownej higienizacji, może posłużyć również do końca życia. Odbudowa funkcjonalności jamy ustnej za pomocą implantów to leczenie dłuższe z uwagi na na konieczność osadzenia implantu w kości szczęki i żuchwy. Implant przed zasadzeniem korony, która będzie imitowała ząb, musi scalić się z kością i tkankami. Dopiero wtedy można podejmować dalsze leczenie protetyczne.

Decydując pomiędzy implantami, a całkowitą protezą warto wziąć pod uwagę komfort i wygodę.