Aparat retencyjny w stomatologii

Leczenie ortodontyczne zazwyczaj wymaga cierpliwości oraz czasu pacjentów. Zastosowanie aparatu na zęby, choć daje niezwykłe efekty, nie jest jedynym mechanizmem, usuwania wad zgryzu oraz prostowania uśmiechu. Dla trwałego efektu, zazwyczaj po zakończeniu leczenia aparatem na zęby, stosuje się tak zwany aparat retencyjny nazywany też retainerem. Jego głównym przeznaczeniem jest podtrzymanie efektów utworzonych przez uprzednio stosowany aparat na zęby. Bywa tak, że niektóre zęby mogą przesuwać się na poprzednie nieprawidłowe położenia, z tego względu, aby zapobiec temu procesowi, należy założyć aparat retencyjny.

O tym, jak długo aparat retencyjny będzie noszony przez pacjenta, rozporządza ortodonta. Zwykle jest to połowa czasu, który poświęciliśmy na leczenie aparatem ortodontycznym, jednak zdarza się również tak, że retainer musi pozostać w jamie ustnej na dłużej – nawet dożywotnio. Na ponowne przemieszczanie się zębów zwykle wpływa wiele elementów np. wiek oraz wynikające z tego wyżynanie się kolejnych zębów u mniejszych pacjentów.

Noszenie aparatu retencyjnego daje pewność, że rezultat leczenia ortodontycznego będzie stały, a skorygowane zęby, pozostają na odpowiednich miejscach. Pacjenci, co używają retainera, tak jak w przypadku ortodontycznego aparatu na zęby, powinni nie zapominać o szczególnej oraz dokładnej higienie jamy ustnej. Tak samo ważna jest systematyczna opieka oraz konsultacja lekarza ortodonty.